Roślinność w biurze

Roślinność w biurze

Roślinność w biurze 360 360 Baza wiedzy o zrównoważonym biurze

Obecność żywej roślinności we wnętrzach jest jednym z podstawowych i najbardziej oczywistych sposobów zastosowania zasad biophilic design dla wprowadzenia natury do miejsc pracy. Rośliny mają ogromny wpływ na ludzką psychikę, samopoczucie i zdrowie, ale przede wszystkim wpływają pozytywnie na pracowników, podnosząc ich wydajność oraz zwiększając kreatywność. Rośliny stanowią integralną część naszego życia, jako bezpośredni łącznik z naturą. Dlatego tak ważne jest, aby miejsce pracy było wypełnione roślinami. Zieleń, niestety, często jest niedocenianym elementem wystroju wnętrz.

Poza oddziaływaniem na ludzką psychikę, głównymi obszarami, na które wpływa jej obecność, jest subiektywny odbiór przestrzeni i wpływ na parametry środowiska biurowego oraz akustyka.

Subiektywny odbiór wnętrz dotyczy zarówno osób pracujących, a więc stale przebywających w przestrzeni, jak też kontrahentów, okazjonalnie odwiedzających biuro. Roślinność sprawia, że wnętrza w nią wyposażone są postrzegane jako atrakcyjniej zaprojektowane w porównaniu z tymi bez roślin, jak również bardziej przyjazne. Sprawiają, że ludzie czują się w nich lepiej, przywodząc na myśl domową atmosferę. Obecność roślin inspiruje, wycisza, łagodzi stres. Im lepiej i swobodniej czujemy się w danym wnętrzu, tym bardziej skuteczna i wydajna jest nasza praca. Rośliny w biurze budują przyjemną atmosferę. W zimnych i surowych biurowcach doskonale ocieplą surowe wnętrza. Dodatkowo, obecność roślin wpływa pozytywnie na odbiór firmy na zewnątrz.

Kolejnym zakresem pozytywnego oddziaływania roślin jest odczuwalna poprawa akustyki wnętrz z roślinnością, która ma zdolność tłumienia hałasu – pochłaniania dźwięku. Roślinność mierzalnie wpływa także na realne zwiększenie wilgotności powietrza wewnętrznego biur o min. 10%, jak też pozytywne odczucia pracowników w tym zakresie. Ponadto, powietrze w biurze z roślinnością jest czystsze, świeższe i lepsze dla zdrowia. Także zdolność pochłaniania części lotnych związków organicznych przez rośliny jest nieocenionym benefitem.

Najlepsze praktyki w zakresie aranżacji wnętrz roślinnością to:

  • przemyślana kompozycja i lokalizacja roślin na etapie projektu,
  • wybór rozwiązań prostych w obsłudze i oszczędzających przestrzeń,
  • stosowanie roślin w bezpośrednim sąsiedztwie stanowisk pracy oraz w przestrzeniach wspólnych,
  • ujęcie w budżecie kosztów użytkowania biura serwisów pielęgnacyjnych.

Plan działań:

  1. Na etapie projektu biura należy przewidzieć miejsca, w których mają znaleźć się rośliny, aby mieć pewność, że jest to właściwie dobrana do tego celu przestrzeń, w przeciwnym wypadku pozostawiona przypadkowi aranżacja zieleni może odnieść skutek odwrotny do zamierzonego i nie spełnić założonych celów. Dobrze jest przewidzieć na tym etapie podłączenia do instalacji wodociągowych, czy też odpływy do kanalizacji, co zagwarantuje większą elastyczność rozwiązań, w tym zastosowanie automatycznych systemów nawadniających, a przez to ograniczenie zabiegów pielęgnacyjnych i związanych z tym kosztów do minimum.
  2. Żywą zieleń możemy wprowadzić poprzez posadzenie roślin w wolnostojących pojedynczych donicach, w większych konstrukcjach tworzących wyspy roślinne lub w postaci wertykalnej, np. poprzez zielone ściany. Należy pamiętać, iż wybór wysokiej jakości, pozwalających na automatyzację systemów, to gwarancja lepszego efektu wizualnego oraz łatwiejsza i tańsza obsługa.
  3. Rośliny należy dobierać do wnętrza, a nie odwrotnie. Należy poznać przede wszystkim naturalne warunki świetlne, ponieważ wymagania świetlne roślin są jednymi z kluczowych dla ich odpowiedniego rozwoju. Gdy nie możemy spełnić konkretnych wymagań, powinniśmy wybrać inny gatunek lub zastosować doświetlenie sztuczne.
  4. Rośliny należy kumulować w większe grupy w danych przestrzeniach dla lepszego efektu wizualnego, atrakcyjniejszej kompozycji oraz łatwiejszej pielęgnacji.
  5. Rośliny powinny znajdować się przede wszystkim w miejscach, w których przebywają ludzie, a więc w przestrzeniach wspólnych: stołówkach, kuchniach, miejscach spotkań, przestrzeniach relaksacyjnych.
  6. Zadbane rośliny pozytywnie wpływają na wizerunek firmy, nie tylko zewnętrzny, ale też wewnętrzny, dlatego warto umiejscawiać rośliny w miejscach reprezentacyjnych. Idealnie do tego celu nadają się recepcje, korytarze czy poczekalnie, a także wnętrza zarezerwowane dla pracowników.
  7. Roślinność bezwzględnie powinna znajdować się w bezpośredniej przestrzeni pracy, najlepiej w odległości nie dalszej niż dwa metry od stanowisk pracy. Ma wtedy najlepsze oddziaływanie na wszystkie aspekty związane z dobrym samopoczuciem, redukcją stresu, zwiększoną produktywnością, wydajnością i kreatywnością.
  8. Donice czy stelaże dla roślin w biurze powinny być proste, o stonowanych kolorach, pasujące do wnętrza i wystroju pomieszczeń. Należy je dobrać tak, aby podkreślały walory dekoracyjne rośliny, a nie były ozdobą samą w sobie. Warto wybierać materiały łatwe w czyszczeniu. Należy unikać ceramicznych doniczek bez szkliwienia oraz plastikowych pojemników, gdyż wyglądają tanio i mało dekoracyjnie.