Jasne, że jak biuro, to tylko zrównoważone. Jest XXI wiek.
Dobrze zaprojektowane biuro współpracuje ze swoimi użytkownikami. Zapewnia im komfort, pozytywnie wpływa na kreatywność, może wręcz poprawić zdrowie. Wszystko to podnosi kreatywność i produktywność pracowników oraz wzmacnia ich lojalność wobec pracodawcy. Wprowadzenie przyjaznych rozwiązań nie musi być wcale drogie i trudne. Jako przykład niech posłuży wstawienie do pomieszczenia większej liczby roślin, zmiana rozstawienia biurek czy zamiana automatu z batonikami na taki, który serwuje zdrowe przekąski. Warto jednak wziąć pod uwagę, jakie rośliny najlepiej oczyszczają powietrze, w jakich odległościach od okna i od siebie wzajemnie ustawić biurka i w jaki sposób możemy nakłonić pracowników do zmiany nawyków żywieniowych.
Przedstawiamy platformę zdrowebiuro.plgbc.org.pl, która zawiera odpowiedzi na powyższe i wiele innych istotnych pytań, a także ułatwi znalezienie rozwiązań w różnych obszarach funkcjonowania biura. Strona powstała we współpracy Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC z szeregiem ekspertów w wielu dziedzinach i stanowi kontynuację wydanego w 2018 roku raportu Zdrowe zielone biura.
Zebrane materiały zostały podzielone na dziesięć kategorii. Każda kategoria dzieli się na kilka kart, w których znajdują się wskazówki, przykłady rozwiązań, ich zalety i wady. Niezależnie od powyższego podziału, poszczególne zagadnienia zostały przyporządkowane do zastosowania w budynkach nowych lub/i istniejących, a także opisane przez kilka tagów, np. #zdrowie czy #produktywność. Publikacja-przewodnik Zdrowe zielone biuro: praktyczne rozwiązania służy przybliżeniu zakresu tematycznego kategorii i istoty problemu oraz przedstawieniu kart znajdujących się w każdej kategorii.
Z nadzieją, że zdrowebiuro.plgbc.org.pl stanie się bazą wielce pomocną dla wszystkich, którzy chcą, aby ich biuro było zrównoważone, gorąco zachęcamy do korzystania z niej i kontaktu z nami.