Komfort termiczny podczas upałów

Komfort termiczny podczas upałów

Komfort termiczny podczas upałów 360 360 Baza wiedzy o zrównoważonym biurze

W okresie letnim w pomieszczeniach bez klimatyzacji temperatura powietrza może znacznie przekraczać komfortowy poziom. Poniższe strategie pomogą zwiększyć komfort termiczny nawet w najbardziej upalne dni. Rozwiązania uszeregowane zostały pod względem ważności: największy wpływ ma krok pierwszy, następnie drugi, itd. Zaleca się wdrażać je w podanej kolejności.

  • Krok pierwszy. Należy zadbać, aby ograniczyć ilość ciepła dostarczanego do pomieszczenia. Największy udział ma słońce. Wewnętrzne elementy zacieniające (rolety, żaluzje) mają niewielką skuteczność, jeśli więc istnieje możliwość zasłonięcia okna od zewnątrz, należy zrobić to w pierwszej kolejności. Innym dostępnym rozwiązaniem są okienne folie przeciwsłoneczne. Funkcjonują na zasadzie odbicia promieni słonecznych, zapobiegając ich wnikaniu do pomieszczenia. Podczas doboru folii trzeba upewnić się, że nie ograniczy zbytnio przenikania światła widzialnego.

Kolejne istotne źródła ciepła w pomieszczeniach obejmują oświetlenie, sprzęt elektryczny oraz ludzi. Warto często sprawdzać, czy urządzenia i oświetlenie są wyłączone, jeśli nie są używane. Inna strategia obejmuje przeniesienie urządzeń, np. kserokopiarek do specjalnie przeznaczonego, wydzielonego pomieszczenia lub w przypadku wymiany na nowe – wybór opcji energooszczędnych.

  • Krok drugi. W okresie letnim, w przypadku, gdy ściany pomieszczenia są masywne, można wykorzystać je do gromadzenia chłodu. Wystarczy, że na noc okna pozostaną otwarte – w ten sposób ściany będą w stanie pochłonąć więcej ciepła w ciągu dnia i średnia temperatura w pomieszczeniu powinna się obniżyć.

Dobrze sprawdzają się wentylatory wewnętrzne. Niezależnie, czy są to mniejsze wentylatory osobiste, czy większe pokojowe. Ważne, aby ludzie odczuwali zwiększoną prędkość powietrza w okolicy ciała, w przeciwnym razie silniki wentylatorów będą dodatkowo ogrzewać pokój.

Poprawa wydajności wentylacji pomoże usunąć nadmierną ilość ciepła. Można to zrobić otwierając okna, jednakże tylko w sytuacji, gdy temperatura powietrza zewnętrznego jest niższa od wewnętrznego.

  • Krok trzeci. Niezależnie od zastosowanych powyżej metod, należy pamiętać, aby w upalne dni spożywać zwiększone ilości wody. Rekomendowana wartość to nie mniej niż 2,7 litra dla kobiet i nie mniej niż 3,7 litra dla mężczyzn. Woda znajduje się również w posiłkach. Temperatura napojów nie ma większego znaczenia, jednak ciepłe wbrew powszechnemu przekonaniu, bardziej nas chłodzą, ponieważ pobudzają wydzielanie potu.

Sytuowanie dystrybutorów wody bliżej użytkowników zwiększy ilość przyjmowanych przez nich płynów.

Na komfort termiczny wpływa również izolacyjność cieplna odzieży. W upalne dni zaleca się zezwolenie na mniej restrykcyjny dress code.

Jeśli to możliwe, podczas upałów nie należy wykonywać intensywnej pracy fizycznej. Podczas wysiłku nasze ciała produkują więcej ciepła, które musi zostać oddane do otoczenia. Lepiej zaplanować tego typu czynności na początek lub koniec dnia.

Na poczucie komfortu termicznego, korzystnie wpływają również przerwy. Jeśli istnieje możliwość ochłodzenia się w pomieszczeniu o niższej temperaturze lub też na zewnątrz w zacienionym miejscu, warto udać się tam na 5-10 minut co 2-3 godziny.

Można również dostosować harmonogram pracy. Rozbicie dnia na dwie części rozdzielone 3-4-godzinną przerwą pomoże uniknąć najgorętszego okresu w ciągu dnia (powszechne rozwiązanie stosowane w krajach o klimacie śródziemnomorskim).

  • Zwiększony komfort cieplny w pomieszczeniach bez klimatyzacji.
  • Zmniejszone ryzyko odwodnienia, bólu głowy, skurczów mięśni czy podrażnionej śluzówki nosa.

Race G.L., How to manage overheating in buildings. A practical guide to improving summertime comfort in buildings, Gay Lawrence Race, CIBSE KS, London 2010
DRI, dietary reference intakes for water, potassium, sodium, chloride, and sulfate, Washington, D.C: National Academies Press, Institute of Medicine (U.S.) 2004