Elastyczny dress code

Elastyczny dress code

Elastyczny dress code 360 360 Baza wiedzy o zrównoważonym biurze

Dress code określa zasady dotyczące ubioru i wyglądu fizycznego pojedynczych osób lub grupy pracowników w miejscu pracy. Jest sposobem wyrażenia atmosfery i kultury danej organizacji, pośrednio mówi też o standardach i oczekiwaniach pracodawcy.

Elastyczny dress code łatwiej osiągnąć w przypadku ekstremum temperatur w okresie zimy. Nie wymaga to wielu zabiegów ponieważ, z jednej strony, styl biznesowy najczęściej opiera się na ubraniach z długimi rękawami, nogawkami, rajstopach i pełnych butach, i w tym przypadku może wystarczyć założenie ich cieplejszych wersji, z drugiej strony, obniżenie produktywności i odczucie dyskomfortu termicznego w niższych temperaturach jest mniejsze, niż w przypadku zbyt wysokich temperatur.

Jednak kiedy latem temperatura powietrza rośnie, klimatyzacja w biurze nie nadąża za tym wzrostem, a pracownicy docierają do budynku piechotą, komunikacją miejską czy rowerami, bardzo pomocne w zachowaniu komfortu termicznego jest rozluźnienie restrykcyjnych zasad dotyczących służbowego wizerunku.

Oczywiście można zapewnić pracownikom czas i miejsce do przebrania się po przyjściu do pracy (może też być potrzebny prysznic, zwłaszcza dla rowerzystów) i przed wyjściem z niej, lecz to nie zawsze będzie możliwe i wygodne, również dla samych zainteresowanych.

Projektanci ubrań prześcigają się obecnie w pomysłach na połączenie biznesowego wizerunku z lekkością, komfortem noszenia i indywidualnością. Obowiązkowy zestaw ubioru biurowego nie musi się już składać z koszuli i krawatu, marynarki, wąskich spodni i spódnic czy żakietów. Zwłaszcza w przypadku pań pojawiło się wiele możliwości, jak chociaż lekkie sukienki, kwiatowe wzory, szerokie, przewiewne spodnie z cienkich, naturalnych tkanin, które na dobre weszły do kanonu stylu biurowego.

Elastyczny dress code w okresie letnim w gruncie rzeczy sprowadza się do intuicyjnego podejścia do kwestii ubioru. Pracodawca z łatwością może utrzymać określony wizerunek pracowników, nawet jeżeli dopuści noszenie ubrań z naturalnych, przewiewnych tkanin (bawełny, lnu), wybierania garderoby w jasnych kolorach, wyrazi zgodę na noszenie koszul, bluzek z krótkimi rękawami, czy da możliwość rezygnacji z krępujących ruchy ubrań (jak np. ołówkowe spódnice), marynarek, żakietów, krawatów oraz rajstop. Ważnym elementem w polityce wprowadzania elastycznego dress code’u jest także możliwość noszenia odkrytych butów. Człowiek przez stopy traci dziennie średnio szklankę wody (!) – jest to naturalny proces. W wysokich temperaturach, w pełnym i nieprzewiewnym obuwiu stopy pocą się zbyt silnie, potęgując odczucie dyskomfortu.

Wspomniane powyżej warianty letniego wyglądu pracowników w zdecydowany sposób pomagają w zachowaniu odpowiedniej temperatury ciała w pracy, dodatkowo poprawiając nastrój, kreatywność i lojalność wobec pracodawcy dzięki możliwości wyrażenia siebie. W bardziej kreatywnych zespołach to właśnie poprzez ubiór dozwolone jest manifestowanie zainteresowań, poglądów, przynależności do subkultur – oczywiście w granicach etyki, przyzwoitości.

Kwestia elastycznego dress code’u nabiera szczególnego znaczenia, gdy przyjrzymy się obecnym trendom na rynku pracy. Według badań Stormline przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, 8 na 10 osób twierdzi, że nie uważa dress code’u za użyteczny. Prawie dwie trzecie (61%) ankietowanych mówi, że byliby bardziej produktywni i wkładali większy wysiłek w swój wygląd, gdyby nie było ustalonych zasad w tym zakresie. Aż 91% respondentów stwierdziło, że jakość i stan stroju który noszą, jest ważniejsze od tego, czy przestrzegają reguł dotyczących ubioru. Spośród tych, którzy muszą przestrzegać kodeksu ubioru, który jest czasami rozluźniony (na przykład w „casual Friday”), ponad połowa (61%) twierdzi, że czuje się bardziej produktywnie, gdy zasady dress code są luźniejsze.

Psycholodzy również potwierdzają zależność pomiędzy well-being pracowników a dress code w miejscu pracy. Z tego powodu, firmy wykazują się pod tym względem coraz większą elastycznością, otwierając się na indywidualizm i dbając o wygodę swoich pracowników. Zasady regulujące kwestie ubioru są znacznie liberalizowane. Pracodawcy odchodzą od przygotowywania długiej listy wymagań i zaleceń związanych z profesjonalnym wizerunkiem,  ograniczając dress code do określenia minimum wymagań lub nakreślenia zasad ubioru nieakceptowanego w miejscu pracy.

  • Elastyczny dress code pozwala na poprawę komfortu termicznego pracowników. Zdecydowanie łatwiej zimą założyć sweter, a latem zdjąć marynarkę i krawat, niż dostosować biurowy system grzewczo-chłodniczy do preferencji termicznych każdego z osobna.
  • Pracownicy z poczuciem komfortu termicznego nie czują znużenia i ociężałości w wykonywaniu obowiązków, szczególnie w starszych budynkach, gdzie nie ma klimatyzacji albo funkcjonuje system sterowany tylko centralnie.
  • Osoby, którym pozwolono na ekspresję siebie poprzez ubrania, również mogą zyskać silniejsze poczucie własnej wartości, co prowadzi do większej pewności siebie, przywództwa i innowacyjności.
  • Bardziej swobodne podejście do ubioru może zmniejszyć stres, zwiększając jednocześnie współpracę.