Indywidualna kontrola oświetlenia

Indywidualna kontrola oświetlenia

Indywidualna kontrola oświetlenia 360 360 Baza wiedzy o zrównoważonym biurze

Właściwe oświetlenie w miejscu pracy jest kluczowe dla zdrowia naszych oczu, pomaga w koncentracji i sprawia, że wolniej odczuwamy zmęczenie. Najlepszym rodzajem światła w przestrzeni roboczej jest światło naturalne. Kiedy ilość światła dziennego nie wystarcza do wykonywania pracy, musimy posiłkować się oświetleniem sztucznym. Praktycznym rozwiązaniem jest wybór świetlówek liniowych lub żarówek LED. Takie rozwiązanie zmniejszy efekt zmęczenia wzroku, a dodatkowo zredukuje wydatki za energię.

Europejska norma EN 12464-1, obowiązująca w Polsce, wymaga średniego natężenia oświetlenia minimum 500 luksów (lux = lm/m2). Ta sama norma zaleca także równomierność w natężeniu światła oraz unikanie efektu olśnienia na skutek zastosowania rażącego oświetlenia.

Pracownik biura powinien mieć zapewnioną możliwość ręcznego sterowania oświetleniem stanowiska pracy, co pozwala na dostosowanie natężenia według indywidualnych preferencji. Coraz częściej jako alternatywę do manualnego sterowania stosuje się czujniki (rozwiązanie to najczęściej wykorzystywane jest w toaletach). Oświetlenie wyłączane jest automatycznie, gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu, lub gdy dociera do niego wystarczająco dużo światła dziennego.

Często powtarzanym błędem jest m.in. projektowanie zbyt dużych stref oświetleniowych i brak uwzględnionych oddzielnych stref wzdłuż okien. Światło dzienne może być wystarczające dla pierwszego rzędu biurek, podczas gdy pracownicy oddaleni od okien mogą potrzebować sztucznego oświetlenia do wykonania swojej pracy. Przestrzenie biurowe otwarte, tzw. open spaces, należy podzielić na strefy oświetleniowe o powierzchni ok. 40 m2, przeznaczone dla maksymalnie 4 osób.

Praktyczne wskazówki do zastosowania:   

  • Warto stworzyć w biurze takie warunki oświetleniowe, które z jednej strony będą sprzyjały zdrowiu i efektywności, a z drugiej pozwolą maksymalnie wykorzystać zalety światła naturalnego oraz zastosować najbardziej oszczędne źródła światła sztucznego. Nawet przy stosowaniu automatycznego sterowania oświetleniem użytkownik biura nadal powinien mieć możliwość manualnego sterowania oświetleniem według swoich indywidualnych potrzeb i preferencji.
  • Czujniki obecności i czujniki światła dziennego są odpowiednimi rozwiązaniami do automatycznego sterowania systemami oświetlenia w toaletach, jak i przestrzeniach pracy.
  • Małe strefy oświetlenia, najlepiej dla maksymalnie 4 osób.
  • Oddzielne strefy oświetlenia wzdłuż okien.
  • Wykorzystywanie jasnych kolorów i jasnych mebli w wykończeniu przestrzenni.
  • Ściemnianie światła jako opcja.
  • Zastosowanie pojedynczych lamp biurkowych, gdy powyższe okazuje się niewystarczające.