Woda jest podstawowym składnikiem ludzkiego organizmu, stanowiąc od 45 do nawet 75% ogólnej masy. Choć wpływa głównie na układ moczowy, pokarmowy, hormonalny i nerwowy, to całościowo zapewnia równowagę organizmu, transportując również substancje odżywcze i pomagając w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii, stabilizuje temperaturę naszego ciała oraz ochrania narządy wewnętrzne. Nawet drobne odwodnienie organizmu u zdrowych osób powoduje np. skurcze mięśni, bóle głowy czy podrażnienie skóry.
UNICEF w swoim raporcie z marca 2019 roku określił dostęp do wody jako podstawowe prawo każdego człowieka. W USA nieodpłatny dostęp do wody pitnej jest wymagany w normach, tj. International Building Code IBC czy IPC. Zgodnie z nimi tzw. fontanny wody pitnej (inaczej: źródełka) są wymagane prawem we wszystkich typach budynków (za wyjątkiem takich, w których można ją otrzymać nieodpłatnie – czyli restauracjach czy hotelach).
Instalując fontannę należy pamiętać, że powinna ona spełniać szereg wymogów, np. dostęp dla osób niepełnosprawnych. Najnowsze z rynkowych rozwiązań nie tylko umożliwiają dogodny dostęp do źródełek osobom korzystającym z wózków inwalidzkich, przy jednocześnie dogodnej wysokości dla osób stojących – mają również dystrybutor wody umożliwiający napełnienie wielorazowej (np. szklanej) butelki, co jest równie ważnym aspektem środowiskowym ograniczającym użycie tworzyw sztucznych i ich negatywny wpływ na ilość toksyn dostających się z wodą do układu pokarmowego. Wiele rozwiązań parkowych ma również specjalnie zlokalizowane niżej poidełko dla zwierząt, bardzo przydatne dla właścicieli czworonogów.
Kluczowym elementem prośrodowiskowym w tym przypadku, jest korzystanie z wody pochodzącej z miejskiej sieci wodociągowej. Eliminuje się w ten sposób cały łańcuch zbędnych, nieekologicznych działań oraz produktów związanych z produkcją i transportem jednorazowych opakowań oraz butli z wodą.
Aby zapewnić wysoką jakość wody, należy jak najlepiej dobrać filtry do jakości dostarczanej wody wodociągowej. W niektórych miejscowościach w Polsce jest ona na tyle wysoka, że nie wymaga żadnego dodatkowego uzdatniania. W przypadku konieczności oczyszczania wody ważne jest usuwanie zarówno zanieczyszczeń mechanicznych, jak i związków rozpuszczonych i mikroorganizmów.
Ewentualna zawartość metali ciężkich oraz innych potencjalnych związków toksycznych jest najważniejszym aspektem w kontekście jakości wody pitnej. Wspomniane substancje można usuwać stosując tzw. głębokie oczyszczanie np. przy użyciu systemu odwróconej osmozy z mineralizacją, wykonanego w technologii BPA free.
Wśród najlepszych praktyk w zakresie dostępności do czystej wody pitnej znajdują się wytyczne pochodzące ze standardu WELL, wymiernie oceniające prawidłową filtrację, zapewnienie odpowiedniego składu minerałów wpływających na smak wody, swobodnego nieodpłatnego dostępu do wody pitnej, czy też czynności kontrolne związane z bieżącym serwisowaniem źródełek wody pitnej.
- Łatwy dostęp do nieodpłatnej wody pitnej zwiększa prawdopodobieństwo prawidłowego nawodnienia i funkcjonowania organizmu.
- Możliwa kontrola jakości wody pitnej często przewyższającej jakością wodę butelkowaną.
- Kilkusetkrotnie niższe koszty takiego rozwiązania, zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne w stosunku do indywidualnego użytkownika.
- Możliwość dowolnego uzupełniania wysokiej jakości nieodpłatnej wody pitnej w wielorazowych pojemnikach.
- Znaczące ograniczenie (eliminacja) absurdalnego zanieczyszczenia środowiska butelkami plastikowymi i PET po wodzie i innych napojach.
- Konieczność przewidzenia odpowiednich lokalizacji źródełek oraz podłączeń wody w obiekcie, najlepiej podczas wczesnego etapu projektu.
- Konieczność rozwiązania kwestii finansowania dostępności i serwisowania wody w obiekcie.
- Konieczność okresowych kontroli jakości wody, stanu urządzenia oraz filtrów.
WELL Building Standard v1
IBC (International Building Code)
IPC (International Plumbing Code)
2010 ADA standards
http://serbinstudio.com/do-i-need-a-drinking-fountain/
http://www.wodanastart.pl/pobieranie-artykul/55242511a7bf7.pdf
https://water-star.pl/2018/04/20/mineraly-wodzie-zawartosc-znaczenie-dla-suplementacji/