Dynamicznie zmieniający się rynek designu pociąga za sobą wzrost oczekiwań związanych z wystrojem i funkcjonalnością wnętrz, a sprostanie im staje się coraz większym wyzwaniem dla projektantów. Pozytywne przestrzenie oznaczają wnętrza planowane z empatią i na pierwszym planie stawiające potrzeby użytkowników. Niezależnie od tego, czy jest to open space, czy niewielki kącik do czytania – nadrzędne jest wywieranie pozytywnego wpływu na przebywających w nich ludzi.
Jeden ze sposobów realizacji tej idei znajdziemy w karcie biophilic design – projektowanie inspirowane elementami natury, mające na celu łączenie ludzi z wnętrzem budynków, w których przebywają. Poprzez odpowiednio dobrane barwy, materiały i faktury czy kształty, które przywołują skojarzenia z naturą, dostarczają energii i napędzają do działania. Innym przykładem może być podział przestrzeni biurowej na strefy za pomocą aranżacji podłogi, przy użyciu materiałów o odpowiednio dobranych fakturach. Pracownicy przechodząc z twardszej, gładkiej posadzki w przestrzeni pracy na miękką i bardziej sprężystą wykładzinę w strefie relaksu, jeszcze silniej odczują zmianę atmosfery na mniej formalną, bardziej swobodną i domową. Proste zabiegi projektowe będą mieć pozytywny wpływ na samopoczucie pracowników, a konsekwencją będzie wzrost ich produktywności i kreatywności.
Środowisko wewnętrzne i społeczne należą do największych czynników warunkujących nasze zdrowie. Choroby związane ze stresem i choroby serca, są jedną z głównych przyczyn skrócenia długości życia ludzi na świecie i są obciążeniem finansowym dla pracodawcy w przypadku absencji chorobowej, jak i utraty wydajności. W rezultacie aby zapewnić, że potrzeby człowieka są podstawową kwestią w budowanym środowisku, wprowadza się odpowiednie standardy. WELL jest pierwszym takim standardem, który skupia się na zdrowiu i komforcie użytkowników budynków.
Praca to nie tylko obowiązki, ale także miejsce. Nie ma znaczenia, jaki rodzaj pracy wykonuje pracownik – każdy potrzebuje przestrzeni. Tworzenie pozytywnych przestrzeni, w których pracujemy, odpoczywamy i bawimy się obejmuje projektowanie, które łączy atrakcyjność wizualną, cel, elementy zrównoważone i zrozumienie ludzkiego zachowania. Śmiałe postrzeganie przestrzeni wymaga m.in. zachowania równowagi między odzwierciedleniem potrzeb każdej osoby przy zachowaniu wymagań standardów, bez uszczerbku dla estetyki projektu.
Elementy pozytywnych przestrzeni:
- Różnorodność przestrzeni jest kluczem do innowacji. Różnorodność ludzi to różnorodność potrzeb, a więc rodzajów przestrzeni, w których pracujemy, np. open space, małe i duże sale konferencyjne, pokoje do pracy cichej, kantyny, kafeterie, miejsca do wyciszenia czy drzemki, pokoje matki z dzieckiem, interaktywne przestrzenie itd.
- Projektowanie przestrzeni, z którymi użytkownik może się identyfikować, poprzez wprowadzenie lokalnych akcentów i materiałów; użycie kolorów, które nawiązują do lokalnej ekologii, jak na przykład kamienie, skały, ziemia, rośliny czy woda; wzory imitujące faunę i florę; wprowadzenie sztuki do wnętrza, poprzez malarstwo czy rzeźbę.
- Płynne przejścia między przestrzeniami, które zachęcają do eksploracji, wzbudzają ciekawość, zaskakują oraz służą interakcji między pracownikami, tzw. miejsca kolizyjne, inicjujące przypadkowe i improwizowane spotkania. Dzięki temu pracownicy mogą swobodnie wymieniać się poglądami i pomysłami w inspirującym otoczeniu.
- Przestrzenie, które dostosowują się i ewoluują wraz z użytkownikami, a także wymagają indywidualnego wkładu oraz odpowiedzialności, np. roślinność w biurze; modułowe i elastyczne w użyciu elementy wnętrza, które można zaadaptować w ramach różnych aktywności np. ścianki działowe; otwieralne okna, regulowane termostaty oraz rozwiązania oświetleniowe wspierające naturalny rytm dobowy człowieka – Circadian Daylight.
- Przestrzenie, które mają pozytywny wpływ na szereg zmysłów. Zmysły w wyjątkowy sposób wpływają na ludzką percepcję. Dominujący zmysł wzroku i dopełniający go słuch oraz korespondujące ze sobą smak i węch, a także dotyk są nie do przecenienia, by pobudzić wyobraźnię odbiorców. Na przykład w pomieszczeniach ze świeżo paloną kawą lub świeżo wyciskanym sokiem pomarańczowym moc zapachu wywołuje określone zachowanie odbiorcy. Receptory węchowe są unikatowym miejscem niemal bezpośredniego kontaktu z układem nerwowym.
Architektura i budownictwo kształtują nie tylko budynki i ich wnętrza, ale także środowisko pracy i kulturę firmy.
Inne przykłady:
https://www.beautifulallotment.com/
https://www.dezeen.com/2017/06/09/haworth-leadership-community-space-office-design-organisational-culture/
https://www.dezeen.com/2017/05/22/substrate-factory-ayase-community-space-japan-kanagawa-aki-hamada-architects/
- Wzrasta zadowolenie użytkowników biura, a także opinia firmy przyjaznej pracownikom.
- Pozytywne samopoczucie w biurze, a co za tym idzie wzrost kreatywności i wydajności pracowników.
- Przyciąganie nowych talentów, a także zatrzymywanie obecnych.
- Pracownicy na różnych szczeblach mają więcej miejsc przeznaczonych do swobodnej interakcji, dzięki czemu wzrasta kreatywność i produktywność.
- Środowisko pracy pomaga generować większe zyski dla pracodawcy, dzięki zmniejszeniu zachorowań i absencji pracowników.