Strefy odpoczynku i pokoje relaksu

Strefy odpoczynku i pokoje relaksu

Strefy odpoczynku i pokoje relaksu 360 360 Baza wiedzy o zrównoważonym biurze

Zapewnienie w przestrzeni budynku miejsc, w których użytkownicy mogą się zrelaksować, jest obecnie ważną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę na etapie przygotowywania projektu danej powierzchni, jak również przy planowanej zmianie aranżacji.

Stres i wynikające z niego problemy psychiczne (lęk, napięcie, spadek koncentracji, brak motywacji, irytacja) to, zaraz po schorzeniach układu mięśniowo-szkieletowego, drugi najbardziej powszechny problem zdrowotny, który spotyka ludzi w miejscach pracy. Jego natężenie zależy w dużej mierze od rodzaju wykonywanego zawodu, stopnia zaangażowania i odpowiedzialności, ale przede wszystkim jest uzależniony od indywidualnych cech każdego człowieka, jego podejścia do napotykanych problemów i sposobu radzenia sobie w różnych sytuacjach. Jest to dobra wiadomość, oznacza bowiem, że mamy wpływ na nasze odczucie stresu i możemy minimalizować jego skutki.

Odpoczynek i oderwanie się od rutynowych zajęć może przynieść wiele pozytywnych efektów, zarówno zdrowotnych, jak i zawodowych, m.in.:

  • wspiera regenerację organizmu,
  • pomaga w wyciszeniu, dzięki czemu nie działamy pod wpływem emocji,
  • zwiększa zdolność skupienia i koncentracji,
  • zwiększa kreatywność,
  • wpływa na pozytywny odbiór miejsca pracy,
  • polepsza relacje między pracownikami,
  • poprawia efektywność pracy.

Zapewnienie stref chill-out w przestrzeni biurowej jest również dodatkowym atutem pracodawcy, dzięki któremu może przyciągnąć nowych pracowników. Wkraczający obecnie na rynek młodzi ludzie z generacji Y, tzw. millenialsi (obecnie w wieku 22-37 lat) mają zwiększone wymagania, co do warunków pracy, dlatego też przestrzenie powinny stawać się coraz bardziej przyjazne i atrakcyjne. Można się spodziewać, że wchodzące po nich na rynek pokolenie Z będzie równie wymagające, dlatego biura powinny już teraz przechodzić kompleksowe zmiany. Potwierdzają to m.in. badania przeprowadzone przez Dale Office Interiors, z których wynika, że ponad jedna piąta młodych ludzi odrzuci potencjalnego pracodawcę z powodu przestarzałego lub nieinspirującego projektu biura. Poniższy wykres przedstawia, jakie adaptacje biura są najbardziej pożądane. Są to kolejno: obecność miejsc relaksu, otwarty układ z przestrzeniami roboczymi do pracy zespołowej, dostęp do urządzeń do ćwiczeń, dostęp do udogodnień rekreacyjnych oraz możliwość pracy na różnych stanowiskach (hot-desking).

O czym należy pamiętać aranżując strefę relaksu? Przede wszystkim o tym, że każdy relaksuje się na swój sposób. W zależności od nastroju czy problemu do rozwiązania potrzeby mogą być różne, dlatego też miejsce to powinno być dostosowane do zmiennych wymagań. Podstawowym podziałem może być rozróżnienie na odpoczynek cichy, czyli czas spędzony w odosobnieniu i spokoju oraz odpoczynek aktywny, polegający na zabawie i rozmowach w swobodnej atmosferze.

Wymagania dotyczące tworzenia stref relaksu

  • Wielkość. Ważnym parametrem jest wielkość strefy. Pokój do relaksu nie może być zbyt mały, ponieważ nie będzie zapewniał warunków do odpoczynku. Przy planowaniu wielkości należy wziąć pod uwagę również liczbę użytkowników, którzy będą z niego korzystać. W standardzie WELL wielkość strefy relaksu ustala się, biorąc za wartość bazową 7 m2 i dodając 0,1 m2 na każdego regularnego użytkownika przestrzeni.
  • Strefę należy dobrze zlokalizować, aby zapewnić do niej łatwy dostęp wszystkim użytkownikom.
  • Miejsce odpoczynku powinno zostać oddzielone od strefy pracy, w celu zapewnienia ciszy osobom potrzebującym spokoju i aby aktywnie odpoczywający (np. grający w piłkarzyki) nie przeszkadzali pozostałym pracownikom. Powinniśmy zapewnić odpowiedni stopień izolacyjności akustycznej przegród pomieszczenia, a dodatkowo można zastosować dźwięki maskujące, np. odgłosy wody i inne naturalne. Jeżeli strefa odpoczynku nie jest osobnym pomieszczeniem, warto zastanowić się nad wydzieleniem jej za pomocą ekranów lub innych systemów akustycznych.
  • Komfort termiczny. Optymalna temperatura w pomieszczeniu powinna oscylować między 18 a 21°C. W strefie relaksu powinna być zapewniona możliwość kontroli temperatury, aby użytkownicy mogli dostosować ją do swoich indywidualnych potrzeb. W wyposażeniu strefy mogą znaleźć się też koce czy inne nakrycia.
  • Światło i kolorystyka. Natężenie światła wpływa na ludzki układ nerwowy, modyfikując je możemy więc wpływać na naszą aktywność w ciągu dnia, stymulować do bardziej wytężonej pracy lub wprowadzić w stan relaksu. Do strefy cichej powinniśmy dobrać oświetlenie tak, aby sprzyjało wyciszeniu, zatem najlepsze efekty przyniesie światło o niskim natężeniu i ciepłych barwach, o temperaturze nie przekraczającej 3000°K. Również kolorystyka strefy może mieć wpływ na efektywność odpoczynku. Kolory od dawna wykorzystywane są do wsparcia leczenia różnego typu schorzeń (tzw. chromoterapia), w łagodzeniu emocji bądź aktywizacji do działania. W strefie relaksu powinny znaleźć się kolory sprzyjające odprężeniu i regeneracji, tj. odcienie zieleni, różu, fioletu czy błękitu. Strefa aktywnego odpoczynku powinna być energetyzująca i motywująca, warto zastosować w niej kolory pomarańczowy, żółty i czerwony.
  • Natura. Wprowadzenie do przestrzeni żywych roślin, elementów wodnych, naturalnych materiałów i wzorów zgodnie z zasadami biophilic design zwiększy atrakcyjność i podniesie jakość miejsca relaksu.
  • Miejsca do siedzenia. Ważną kwestią w aranżacji miejsca odpoczynku jest odpowiednie wyposażenie. Warto zapewnić różnorodne miejsca do odpoczynku – na rynku dostępne są szerokie oferty mebli i innych elementów aranżacji wnętrz, dostosowane do różnych potrzeb i gustów, wykonywane są także na specjalne zamówienie, aby oddawały charakter danej firmy. W strefie relaksu mogą znaleźć się łóżka, sofy, hamaki, fotele z masażem, poduszki czy maty.
  • Prywatność. Jako dodatkowe wyposażenie miejsca relaksu można zastosować elementy zasłaniające, np. parawany i baldachimy, czy też głębokie fotele/kapsuły, w których można się schować i odetchnąć. Zwłaszcza osobom pracującym na stanowiskach wymagających kontaktu z klientem zapewnienie takich miejsc może przynieść ulgę i odpoczynek. 
  • Wyposażenie strefy aktywnego wypoczynku. Popularne piłkarzyki nie robią już na nikim wrażenia. Obecnie projektanci prześcigają się we wprowadzaniu coraz nowszych udogodnień dla pracowników biurowych. Poza spotykanymi coraz częściej stołami do ping-ponga, bilardu i konsolami do gier wideo, w biurach można spotkać także stanowiska do gry w koszykówkę, minigolfa, ścianki wspinaczkowe, studia nagraniowe, małe kina, zjeżdżalnie, baseny wypełnione piłkami… To, jakie rozwiązania zostaną zastosowane, zależne jest od dostępnej przestrzeni i oczywiście od preferencji danej firmy.
  • Strefy odpoczynku na zewnątrz budynku. Jeżeli budynek dysponuje terenami zewnętrznymi, warto również tam zaaranżować strefy odpoczynku, zarówno cichego (np. leżaki, hamaki, namioty czy „kokony”, w których można się wyciszyć), jak i aktywnego (boiska, bieżnie, ścieżki do masażu stóp, ogródki warzywne, duże szachy).

Poza wprowadzeniem miejsc relaksu w przestrzeń biura, warto dodatkowo zachęcać pracowników do korzystania z tych miejsc, np. poprzez wysyłanie pracownikom przypomnień na maila czy newslettera. Popularnym trendem jest również zatrudnianie trenerów, którzy kilka razy w tygodniu odwiedzają biuro i uczą pracowników różnych technik relaksacji lub prowadzą grupowe medytacje. Dla lepszych efektów można również pracowników zachęcać do pogłębiania wiedzy na temat zdrowego stylu życia i udostępnić biblioteczkę z książkami lub ebooki w tej tematyce.

Zapewnienie miejsc odpoczynku i relaksu zdecydowanie podniesie atrakcyjność pracodawcy na rynku pracy, wpłynie na poprawę zdrowia pracowników, a dodatkowo może być też dla nich zachętą do szukania większej równowagi i spokoju w życiu prywatnym poza pracą.